عقاید یک دلقک

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب عقاید یک دلقک در گودریدز : 3٫98
عنوان اصلی : Ansichten eines Clowns
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: هاینریش بل
مترجم: سپاس ریوندی
موضوع: ادبیات جهان
ناشر: ماهی
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
سال انتشار: 1398
نوبت چاپ: 11
وزن: 380 گرم
تعداد صفحات: 304
قیمت: 60,000 تومان
شابک: 9789642091867
 • وضعیت: موجود
تحویل سفارش شما به پست و پیک، یک روز کاری پس از پرداخت
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • عقاید یک دلقک و چند اثر دیگر هاینریش بل متعلق به گروهی از آثار ادبی است که ویژگی بارزشان اصطکاک عمیق نویسنده با مسائل اجتماعی جامعه و زمانه‌اش است، یعنی جامعهٔ آلمان غربی، پس از جنگ جهانی دوم. بدین ترتیب، در این رمان می‌توان رد آشکاری یافت از آن به‌اصطلاح «نقش روشنفکر»، بدین معنی که نویسنده، پیش از آن‌که نویسنده باشد، شهروند مسئول است. به این اعتبار، عقاید یک دلقک، از آن دسته آثار ادبی است که ضمن روایت داستانی مشخص، سخت دل‌مشغول رویدادهای جامعه و احیاناً معترض به روال جاری آن هستند.
  وجه مشخصهٔ این داستان نه مضمون عام انتقادی‌اش، بلکه سبک بخصوص آن است، یعنی بازخوانی و احیای سنت کهن انتقاد اجتماعی در ادبیات قرون‌وسطا.
  از دلقک‌های مشهور برخی شاهان قاجار و صفوی که بگذریم، مشهورترین نمونه در سنت اسلامی وهب‌بن‌عمرو مجنون الک وفی، مشهور به بهلول است. بنابر یکی از روایات، او فردی بزرگ‌زاده و قاضی و عالمی برجسته بود و مذهب تشیع داشت. هنگامی‌که امام موسی کاظام (ع) در زندان هارون‌الرشید محبوس بود، بهلول به همراه دو نفر دیگر از مریدان به ملاقات امام می‌روند و از او دربارهٔ اینکه در این وضعیت چه باید کرد استفسار می‌کنند. پاسخ امام یک حرف است: ج. نفر این این را به جلای وطن تعبیر می‌کند، نفر دوم به جبل (یعنی پناه گرفتن در کوه‌ها) و بهلول به جنون. بدین ترتیب او داروندار خود را رها می‌کند، خود را به دیوانگی می‌زند و نقشی را می‌پذیرد که امروز او را به آن می‌شناسیم: منادی حقیقت، در لباس جنون.
  در مسیحیت این مسئله با این انگارهٔ مسیحی هم پیوند خورده که خداوند به کودکان، بیماران، دیوانگان و ... نزدیک‌تر است و در نیتجه حقیقت را باید از زبان آنان شنید. دلقک مشهور تراژدی شاه‌لیر شکسپیر به این معنا یکی از نیاکان ادبی دلقکِ بل است. در صفحهٔ 121 کتاب یه این موضوع اشاره‌ای هم شده است...
  از همین روست که بل برای راوی داستان عاشقانهٔ خود شغل دلقکی را برگزیده است....
  سپاس ریوندی متولد سال 1367 در تهران است. او پس‌ازآن که از هنرستان موسیقی فارغ‌التحصیل شد، در دانشگاه تهران به تحصیل در رشتهٔ موسیقی کلاسیک پرداخت و بعد از اخذ مدرک کارشناسی تحصیلات خود را در رشتهٔ فلسفهٔ هنر در دانشگاه هنر ادامه داد. او به زبان‌های آلمانی و انگلیسی آشنایی دارد و کار ترجمه را اوایل دههٔ 1390 آغاز کرده است.

 • درباره‌ی پدید‌آورنده
 • هاینریش بل

  اهاینریش بل ۲۱ دسامبر ۱۹۱۷ در شهر کلن به دنیا آمد در بیست سالگی پس از اخذ دیپلم در یک کتاب‌فروشی مشغول به کار شد اما سال بعد از آن هم‌زمان با آغاز جنگ جهانی دوم به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا سال ۱۹۴۵ را در جبهه‌های جنگ به سر برد با این‌که خانواده‌اش با نازی‌ها و حزب ناسیونال سوسیالیسم مخالف بودند، او در ابتدا با آن‌ها همدلی داشت نامه‌هایی که بل از جبههٔ جنگ به دوست دختر و همسر آینده‌اش، آنه ماری می‌نوشت، به خوبی این مدعا را اثبات میکنند اما پس از زخمی شدن در جبههٔ شرق، دیدگاهش تغییر یافت و به عمق فاجعه جنگ و جنایت رژیم نازی پی برد

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.