ولپن(کمدی در پنج پرده)

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب ولپن(کمدی در پنج پرده) در گودریدز : 0
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: بن جانسن
مترجم: عبدالحسین نوشین
موضوع: نمایش‌نامه و فیلم‌نامه
ناشر: قطره
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: 1400
نوبت چاپ: 1
وزن: 140 گرم
تعداد صفحات: 140
قیمت: 28,000 تومان
شابک: 9786222019242
 • وضعیت: موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • وُلپن اثر بن جانسن نمایشنامه ای است پر شخصیت و پرکشش. کشمکش میان شخصیت ها و کیفیت ارتباط آن ها عامل اصلی در پیش بردن ماجراهای نمایش است.
  ولپن، شخصیت محوری نمایش، سرشار از مکر و حیله و خصلت ها و صفت های ناپسندیده و رذیلانه است، و جانسن با پرداختن به او نگاه انتقادی خود را به جامعه و آدم هایش آشکار کرده است. جانسن در این نمایشنامه راوی جامعه و آدم هایی است که برای رسیدن به منافع بیشتر از هیچ تلاشی برای تخریب یکدیگر کوتاهی نمی کنند.
  نامه های صادق هدایت به دوستانش در پاریس، به ویژه به حسن شهیدنورایی، گویای آن است که او معمولا متن نمایشنامه هایی را از آن ها درخواست می کرد، و پس از آن برای ترجمه در اختیار عبدالحسین نوشین قرار می داد، و نوشین نیز ترجمه ها را برای واخوانی و احیانا ویرایش پاره ای از گفت وگو ها به هدایت می سپرد.
  نوشین، نمایشنامه ولپن، نوشته بن جانسن، را در آغاز دهه 20 شمسی ترجمه کرد، و در فروردین 1323 به عنوان برنامه افتتاحیه «تئاتر فرهنگ» (خیابان لاله زار) روی صحنه برد.
  روایت است که اجرای این نمایش تأثیر شگرفی بر فضای فرهنگی پایتخت گذاشت، و گروهی از تماشاگران نخبه پسند، که میانه ای با تماشاخانه های لاله زار نداشتند، به دیدن این نمایش ترغیب شدند.

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.