شعر فضا (تادائو آندو)

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب شعر فضا (تادائو آندو) در گودریدز : 4٫11
عنوان اصلی : شعر فضا
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: تادائو آندو
مترجم: محمدرضا شیرازی
موضوع: شعر جهان
ناشر: کتاب فکرنو
بازه سنی: بزرگسالان
قطع: خشتی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: 1395
نوبت چاپ: 1
وزن: 434 گرم
تعداد صفحات: 224
قیمت: 35,000 تومان
شابک: 9786006985152
 • وضعیت: موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • بخش هایی از پيشگفتار کتاب:
  ما اغلب کارهاي آندو را در مجلات مختلف معماري ديده ايم و در افسون آن کارها، بارها گرفتار آمده ايم. بعضي از کارهاي او بي شک ويژه و برجسته اند و ما آنها را به خاطر سپرده ايم. به تفاوت نگاه او به معماري، فضا و عناصر آن باور داريم و جرأت و توانايي او را تحسين مي کنيم؛ اما با خواندن دست نوشته هايش پي مي بريم که او همچنين خوب مي نويسد و با دقت و وسواسي عجيب به تبيين انديشه هاي خود مي پردازد.

  اگر معماري را چونان يک «متن» که داراي کلامي ويژه است بينگاريم، آنگاه مي توان گفت که معمار پيش از آنکه متن خود را با عناصر معماري بسازد، آن را در کلمه مي نويسد و مي انديشد. اينجاست که متن هاي نوشته شده معماران، حامل دغدغه ها و تفکرات آنهاست؛ و از اينروست که با «خواندن» نوشته هايشان به اين نکته پي مي بريم که آنها معماري را چگونه «مي نويسند»؛ اما چرا بايد آندو را «خواند»؟ خواندن آندو چه ضرورتي براي ما دارد؟

  اگر نيچه و ديلتاي فيلسوفان زندگي اند، بي شک آندو معمار زندگي است. او به دنبال «فضاي زندگي» است. فضايي که در آن زندگي روزانه جاري باشد و بتوان روابط ميان انسان و چيزها را بازسازي کرد. اين فضا، يک فضاي بنيادين است. فضايي که صرفاً عملکردي نيست، بلکه بيشتر حامل معناست و به رويه هاي ژرف وجود مي پردازد. اين فضا، نماد زندگي روزانه است.

  آندو در نوشته هايش به عناصر معماري ـ مثل ديوار، ستون، پله و پنجره ـ و مفاهيم معمارانه اي چون نور، هندسه و چشم انداز مي انديشد و درک و دريافت خود از آنها را بيان مي دارد. او به ما مي آموزد که چگونه ببينيم، روح چيزها را دريافت کنيم و آنها را در کارهايمان بنهيم. در حين خواندن نوشته ها و گفته هايش، به وضوح مي بينيم که او تاريخ هنر و معماري را خوب مي شناسد و از هنرمندان، سبک ها و نگرش ها بسيار سخن مي گويد. اين شناخت، بي شک گستره ديد او را فراختر مي سازد و به نگاهش جامعيت و فراگيري مي بخشد.

  آندو را بايد «خواند» و اين کتاب، قصد آن دارد تا امکان چنين خوانشي را فراهم آورد. در کتاب حاضر مقالات متعددي از آندو گلچين شده که سويه هاي اصلي انديشه اش را در برمي گيرد. در آخر نيز چند مقاله انتقادي از معماران بزرگي چون رنزو پيانو، پيتر آيزنمن، پل آندرو و ديگران آمده است که نشان مي دهد آنها درباره آندو چگونه مي نويسند. در ويرايش جديد مترجم چند مقاله از خود که برخي پيش تر در مجله هاي داخلي چاپ شده بود، افزوده است. دو مقاله متأخر از آندو نيز ترجمه و به کتاب افزوده شده است. در اين ميان سعي شده تا با افزودن تصاويري متناسب با متن کتاب، فهم مطالب را آسانتر نماید.

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.