اقتصاد برای همه (تشریح مفاهیم اقتصاد کلان به زبان ساده)

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب اقتصاد برای همه (تشریح مفاهیم اقتصاد کلان به زبان ساده) در گودریدز : 4٫07
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: علی سرزعیم
موضوع: اقتصاد
ناشر: ترمه
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: وزیری
نوع جلد: شومیز
نوبت چاپ: 8
تعداد صفحات: 306
شابک: 9789649783949
 • وضعیت: نا‌موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • بسیاری از افراد دوست دارند که از بحث های اقتصادی که در رسانه ها درمی گیرد سردرآورند. دوست دارند معنای آمار و ارقام اقتصاد کلان را بفهمند و دلالت آن را در زندگی روزمره شان متوجه شوند. تاکنون کتابی که به شکل رضایت بخشی به این افراد در جهت تحقق این هدف یاری رساند وجود نداشت. کتاب های اقتصادی یا بسیار پیچیده و فنی هستند و یا کتاب هایی مقدماتی اند اما معطوف به اقتصاد کشورهای غربی، خصوصاً آمریکا نوشته شده اند و خواننده حتی اگر حوصله کند که فرمول ها و نمودارهای آن را بفهمد ربط آن مطالب را به وضعیت اقتصاد ایران و مباحث روز در نمی یابد.

  از سوی دیگر سال هاست که مباحث اقتصاد ایران را از نزدیک دنبال می کنم و طی ۸ سال گذشته بیش از ۳۰۰ سرمقاله و مطلب در روزنامه های اقتصادی و رسانه های عمومی در مورد سیاست های اقتصادی منتشر کرده ام. وبلاگ اقتصادی «دوستدار سقراط» نیز از ۱۰ سال پیش تاکنون در همین جهت فعال بوده است. در این مدت پیوسته با این واقعیت روبرو بوده ام که اگر مبانی اقتصاد به درستی برای افراد تشریح نشود امکان تشخیص صحیح سیاست های اقتصادی غلط از درست را نخواهند داشت و افراد به سادگی فریب سخنان زیبا و یا وعده های فریبنده و مردم پسند را می خورند. تجربه نوشتن در روزنامه ها و رسانه های عمومی به من آموخت تا چگونه با مخاطبان غیراقتصادخوانده باید ارتباط برقرار کرد و چگونه مباحث تخصصی و پیچیده را به زبان ساده بیان نمود.

  کمبود یادشده و توانی که در خود سراغ داشتم مرا بر آن داشت تا کتابی تحت عنوان اقتصاد برای همه تدوین کنم. جلد اول آن که به اقتصاد کلان اختصاص یافته اخیراً توسط انتشارات ترمه منتشر شده است. نسخه پیش نویس کتاب را به اساتید معروف اقتصاد کشور عرضه کردم و تأیید آن ها را دریافت کردم. وسواس من موجب شد تا آن را به دکتر صالحی اصفهانی استاد دانشگاه ایلی نوی آمریکا نشان دهم و همین امر زمینه ساز نزدیک به ۵۰ ساعت مباحثات تلفنی و گاه حضوری شد.
  *فهرست کتاب
  مقدمه نویسنده
  مقدمه دکتر هادی صالحی اصفهانی
  ۱- سیاست‏های معطوف به رشد اقتصادی
  ۲- سیاست پولی ناظر بر نرخ بهره
  ۳- سیاست‏ پولی ناظر به مهار تورم
  ۴- سیاست ارزی
  ۵- سیاست‏های ناظر بر کاهش مداخلات دولت
  ۶- سیاست‏های ناظر بر ایجاد رقابت و انحصار زدایی
  ۷- سیاست مالی
  ۸- سیاست‏های تجاری
  ۹- سیاست‏های معطوف به اشتغال
  ۱۰- سیاست‏های معطوف به تحقق عدالت اجتماعی
  جمع بندی و نتیجه گیری

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.