لیر شاه

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب لیر شاه در گودریدز : 3
عنوان اصلی : The Tragedie of King Lear
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: ویلیام شکسپیر
مترجم: میلاد میناکار
موضوع: نمایش‌نامه و فیلم‌نامه
ناشر: کتاب پارسه
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: 1397
نوبت چاپ: 3
وزن: 276 گرم
تعداد صفحات: 240
شابک: 9786002531919
 • وضعیت: نا‌موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • نمایشنامۀ لیرشاه از مهم‌ترین آثار تراژدی ویلیام شکسپیر و حتی ادبیات جهان به شمار می‌آید، چندان که آن را «یکی از بناهای ماندگار تمدن غرب» می‌دانند. با توجه به اسناد و شواهد، نخستین اجرای نمایشنامه در دربار جیمز اول و به سال 1606 (در خلال تعطیلات کریسمس) بوده است اما به ظن قوی پیش از آن نیز به روی صحنه رفته است.

  نمایشنامه با واگذاری سرزمین‌ها از سوی لیرشاه به فرزندانش شروع می‌شود و کشمکش او با دخترش کوردلیا که با صداقت با وی رفتار می‌کند، از همین جا شکل می‌گیرد: «…پس پاکدلی‌ات جهازت باشد. سوگند به فروغ مقدس آفتاب و ظلمات شب و اسرار الهه هکاته و سوگند به تاثیر اجرام سماوی که بود و نبود ما از آن است، که زین‌پس پیوند پدری، خویشی و خونی من با تو منقطع گردید و برای همیشه با من و قلب من بیگانه گشتی. تو اندکی پیش دخترم بودی اما حال به اندازه آن تورانی ددمنش یا آنکه فرزندانش را تناول می‌کند تا تنور شکمش را فرونشاند، نزد من ارج و قرب داری و مورد شفقت و مساعدت من قرار می‌گیری…»

 • درباره‌ی پدید‌آورنده
 • ویلیام شکسپیر

  ویلیام شکسپیر از بزرگترین سرایندگان و نمایش‌نگاران جهان است در واقع بسیاری از نغزترین سروده‌های او در متن تراژدی های او همچون هملت، اتللو، مکبث، شاه لیر، رومئو و ژولیت و آنتونی و کلئوپاترا آمده است، چه به‌صورت تک‌گویی (soliloquy)، چه به‌صورت ترانه‌ها و چکامه‌های گوناگون از همین‌رو بسیاری از ادیبان همچون دی اچ لارنس عظمت شکسپیر را در مقام نمایش نگار مدیون هنر شاعری و سخنوری خیره‌کننده‌ی او می‌دانند

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.