تضاد دولت و ملت (نظریه تاریخ و سیاست در ایران)

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب تضاد دولت و ملت (نظریه تاریخ و سیاست در ایران) در گودریدز : 0
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: محمدعلی کاتوزیان
مترجم: علیرضا طیب
موضوع: جامعه‌شناسی
ناشر: نشر نی
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: 1399
نوبت چاپ: 16
وزن: 400 گرم
تعداد صفحات: 412
قیمت: 46,000 تومان
شابک: 9789643125721
 • وضعیت: موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • کتاب تضاد دولت و ملت : نظریه حکومت خودکامه به عنوان نظریه ای درباره تاریخ از همان اعتبار عللمی و معرف شناختی دیگر نظریه هایی از این دست برخوردار است که از دوران کلاسیک تا زمان ما مورد استنادشان است ؛ پرداخته شده است ...

  برای بررسی گذشته و حال ایران رویکردی که به راستی توانایی تبیین و پیش بینی داشته باشد لازم به نظر می رسد. این رویکرد و بررسی های مبتنی بر آن به ما کمک می کند تا تاریخ و سیاست ایران را بهتر بفهمیم. و به حل بسیاری از مسائل پیچیده و بغرنج ــ?مانند علل دشمنی مستمر میان دولت و جامعه ایران ــ دست یابیم.
  این کتاب مجموعه مقالاتی مستقل و، درعین حال، وابسته به هم اند که در مجموع دلایل و شواهد مؤید نظریه ی حکومت خودکامه را به دست می دهند. و در آن ها ریشه ها و اعتبار علمی نظریه ی حکومت خودکامه و مطالعات موردی مرتبط با آن ارائه شده است. همچنین نظریه ی عمومی انقلاب های ایرانی، فرّه ایزدی و حق الهی پادشاهان، لیبرالیسم اروپایی و مفاهیم نو آزادی در ایران، و ... مورد بررسی قرار گرفته است.
  محمدعلی همایون کاتوزیان متولد 26 آبان 1321 در تهران است. در ایران وی را به نام همایون کاتوزیان و در خارج از ایران به نام هما کاتوزیان نیز می شناسند. او اقتصاددان، تاریخ نگار، و دانشمند علوم سیاسی و منتقد ادبی است و زمینه ی تحقیق مورد علاقه اش مسائل مربوط به ایران است. وی پس از فراغت از تحصیل از دبیرستان البرز و گذراندن یک سال در دانشگاه تهران، برای خواندن رشته ی اقتصاد به انگلستان رفت. کارشناسی خود را در سال 1967 از دانشگاه بیرمنگام گرفت. در سال 1968 کارشناسی ارشدش را از دانشگاه لندن و در سال 1984 دکترایش را از دانشگاه کنت در کانتربری گرفت. در سال های بین 1968 تا 1986 در انگلستان، ایران، کانادا و ایالات متحده اقتصاد درس داد. او در حال حاضر در بخش مطالعات شرقی دانشگاه آکسفورد مشغول به کار است. اگرچه تحصیلات رسمی دانشگاهی کاتوزیان در اقتصاد و جامعه شناسی است اما هم زمان مطالعاتش را در زمینه? تاریخ و ادبیات ایران تا سطح پیشرفته آکادمیک ادامه داده است.
  علیرضا طیب متولد سال 1339در تهران است. او تاکنون بیش از پنجاه عنوان کتاب را در حوزه ی علوم انسانی، به خصوص سیاست، ترجمه کرده و حدود دویست عنوان مقاله در نشریات علمی و دانشگاهی منتشر کرده است. کتاب های برگزیده و تقدیر شده ی او در نشر نی عبارتند از:
  تضاد دولت و ملت در ایران، تقدیر شده در بیستمین دوره ی کتاب سال، سال 1381
  تحولات نوین در شیوه های حقوقی حل و فصل اختلاف، برگزیده ی دهمین دوره ی کتاب سال دانشجویی، سال 1382
  دانشنامه ی روابط بین الملل و سیاست جهان برگزیده ی یازدهمین دوره ی جایزه ی کتاب فصل، پاییز 1388

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.