قومیت و قوم‌گرایی در ایران

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب قومیت و قوم‌گرایی در ایران در گودریدز : 0
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: حمید احمدی
موضوع: جامعه‌شناسی
ناشر: نشر نی
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: 1399
نوبت چاپ: 17
وزن: 534 گرم
تعداد صفحات: 447
قیمت: 130,000 تومان
شابک: 9789643124243
 • وضعیت: موجود
تحویل سفارش شما به پست و پیک، یک روز کاری پس از پرداخت
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • کتاب قومیت و قوم گرایی در ایران : این پژوهش نگاهی انتقادی به مطالعات قومی از دیدگاه روش شناسی دارد و بر آن است تا مسائلی نظیر قومیت ملیت و هویت را با نگاهی نقادانه به مطالعات قومی در غرب وشیوه تعمیم غیرتاریخی مفاهیم قومیت قوم گرایی و قبایل به جوامعی نظیر ایران مورد ارزیابی قرار دهد.....

  این پژوهش نگاهی انتقادی به مطالعات قومی از دیدگاه روش شناسی دارد و برآن است تا مسائلی نظیر قومیت، ملیت و هویت را با نگاهی نقادانه به مطالعات قومی در غرب و شیوه ی تعمیم غیرتاریخی مفاهیم قومیت، قوم گرایی و قبایل به جوامعی نظیر ایران مورد ارزیابی قرار دهد.
  نویسنده برآن است آن چه در ادبیات کنونی علوم سیاسی و جامعه شناسی به قومیت و ناسیونالیسم قومی موسوم است در گذشته ی ایران قابل مشاهده نیست و تنها از اواسط قرن بیستم به بعد است که تلاش هایی در جهت سیاسی کردن مسائل زبانی و مذهبی صورت گرفته است. وی در پاسخ به این سؤال که چه عواملی در تلاش برای سیاسی کردن این مسائل در ایران معاصر نقش داشته است، معتقد است که تنها یک چارچوب نظری مبتنی بر جامعه شناسی تاریخی ایران قادر به پاسخ گویی به این سؤال است. نویسنده چارچوب نظری خود را که براساس سه متغیر اساسی دولت مدرن اقتدارگرا، مبارزه ی نخبگان سیاسی و تأثیر سیاسی بین المللی استوار است، در رابطه با تحولات کردستان، آذربایجان و بلوچستان ایران به کار می گیرد تا اعتبار تجربی آن را به سنجش گذارد.
  حمید احمدی به سال 1336 در مشهد به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در آنجا و تحصیلات دانشگاه را در رشته ی علوم سیاسی در دانشگاه تهران و دانشگاه کارلتون کانادا در مقطع دکتری به پایان رساند. در سال های 1360 تا 1369 به عنوان مفسر سیاسی و مترجم مسائل خاورمیانه در مطبوعات فعالیت می کرد. احمدی هم اکنون استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.