انسان در شعر معاصر

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب انسان در شعر معاصر در گودریدز : 3٫95
عنوان اصلی : انسان در شعر معاصر
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: محمد مختاری
موضوع: فلسفه
ناشر: نشر نو
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: گالینگور
سال انتشار: 1399
نوبت چاپ: 1
تعداد صفحات: 560
قیمت: 140,000 تومان
شابک: 9786004901253
 • وضعیت: موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • محمد مختاری در کتاب «انسان در شعر معاصر» به درک و تصویر «انسان» در شعر و فرهنگ ایران از گذشته تا امروز می‌پردازد. ریشه‌های این دستاورد قدیمی شعر فارسی را می‌کاود و شباهت‌ها و تفاوت‌های درک و دریافت شاعران معاصر را نیز به‌دقت بیان می‌کند. او در این بررسی از سیر تطور و تکامل اندیشهٔ مدرن جهان بهره می‌گیرد و از پسِ پرداختن به دوره‌های گوناگون اندیشهٔ بشری و بررسی توأمانِ شعر شاعران کلاسیک و شعر چهار شاعر بزرگ معاصر ـــ نیما، شاملو، اخوان، فروغ ـــ به مفهومی بنیادین و متمایزکننده در شعر معاصر پی می‌برد:‌ درک حضور دیگری. مفهومی ـــ به‌تعبیر او ـــ طبیعی و بدیهی که فقدان آن، اسباب تحقیر و خوارداشت انسان و زمینه‌ساز حذف «دیگری» بوده است.
  اگر آغاز رویارویی و تعارض ارزش‌های انسانی نو و ارزش‌های فرهنگی کهن را دوران مشروطه در نظر بگیریم، آن‌گاه می‌توان دورهٔ نیما و اندکی پس از او را مبتنی بر نوعی مواجههٔ تجددگرایانه و میانه‌رو تلقی کرد که کمتر در مدار دگرگونی‌های ریشه‌ای و بنیادین قرار داشت اما سرآغاز تغییرات عمیق در ذهنیت شعری و هنری انسان ایرانی شد.
  محمد مختاری در مواجهه با این دورهٔ مهم و دورهٔ بعدش دو مشخصهٔ اساسی را شناسایی و واکاوی می‌کند:
  نخست، دستاوردهای افتخارآمیز شعر در نواندیشی‌هایش که با طرح حق و حضور و شأن انسان همراه است.
  دوم، وجود برخی از عوامل و عناصر و زمینه‌های بازدارنده و کهنه و سنتی که با ارزش‌های نو هماهنگ نیست، و به میزان همین ناهماهنگی نیز «درک حضور دیگری» را دشوار می‌سازد.
  مختاری این آمیختگی و دوگانگی را نتیجهٔ هویت ویژهٔ فرهنگی‌ای می‌داند که در درون شاعران معاصر نیز متبلور شده است و پهنه‌ای وسیع‌تر از شعر را در بر می‌گیرد. درست به همین دلیل، واکاوی شعر معاصر و مفاهیم اساسی‌اش به شعر معاصر محدود نیست و خواه‌ناخواه واکاوی کلیّت فرهنگ ایران است.

  بی‌راه نیست اگر این کتاب را حاصل یکی از مهمترین پژوهش‌های تاریخ شعر و فرهنگ معاصر قلمداد کنیم. مطالعهٔ این کتاب برای فهم دقیق‌تر معضلات و گره‌‌گاه‌های تحولات فرهنگی در ایران ضروری به نظر می‌رسد.

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.