ظهیرالدوله خاموشخانه زندگان

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب ظهیرالدوله خاموشخانه زندگان در گودریدز : 0
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: اصغر حیدری‌منفرد
موضوع: تاریخ ایران
ناشر: سرایی
بازه سنی: بزرگسالان
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: سلفون
سال انتشار: 1399
نوبت چاپ: 1
وزن: 800 گرم
تعداد صفحات: 565
قیمت: 100,000 تومان
شابک: 9786008922169
 • وضعیت: موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • حدیث نیک و بد ما نوشته خواهد شد
  زمانه را سند و دفتری و دیوانی است
  اقای #حیدری_منفرد پس از نگارش کتاب های «جشن هستی» و «حافظ و قرآن»، کتاب جدیدش"#خاموشخانه_زندگان" را درباره #ظهیرالدوله منتشر کرد. در مقدمه آمده است:
  کتابی که پیش رو دارید در موضوع آرامگاه ظهیرالدّوله است ولی در واقع بخشی از یک پژوهش شمیران شناسی است. گرچه درباره شمیران، دیگران هم آثار ارزشمندی را نوشته اند امّا صاحب این قلم که خود زاده شمیران است و اجدادش در این منطقه زیسته اند و بیش از شش دهه را در این منطقه سکونت داشته و از هنگامی که شمیران چون روستایی زیبا و ییلاقی با کوچه باغ های مصفّا و آب گوارا و هوای بی نظیر کوهستانی .... و چون شهری در نزدیکی تهران بود و به اینجا آمدن حُکم سفر را داشت تا زمانی که با شتابی حیرت انگیز ساختمان ها و برج ها به جای درختان بلند چنار و صنوبر و... نشسته اند و باغ ها، برج مسکونی شدند و شهری پرهیاهو که بلبلان و پرنده هایش کوچ کردند و دیگر چهچهه و آواز دل انگیزشان در فضای شمیران طنین انداز نیست را به چشم دیده است، نمی توانم این دوران را با خود به گور بَرَم و بر آن شدم سیمایی از شمیرانی که ما دیدیم و شناختیم و حظّش را بردیم برای نسل های بعد به یادگار بگذارم که بدانند از کجا به کجا شدیم. طبعاً هریک از ما در این دهه ها، خاطراتی و خطراتی داریم که منحصر به خویش است و منافات با آثار به جای مانده و ارزشمند دیگران ندارد. پیشینه تحصیلی و تخصّص و حرفه نگارنده که در رشته عکّاسی هم بوده نیز ایجاب می کرد که به عنوان یک وظیفه علمی و شغلی هم که شده از چشم دوربین و عکّاس به ثبت برگی از تاریخ سکونتگاه خویش همّت کنم....امّا این کارها با همه دشواری هایش بایسته بود و باید به سینه فرهنگ مکتوب ما سپرده می‌شد. ممکن بود فردا همین اندازه هم این سنگ ها قابل شناسایی و خواندن نباشند و شاید در فردای دورتر اثری از آن‌ها نماند. آیندگان ما باید از این گنجینه، اطّلاعات دقیق داشته باشند.
  ازسوی دیگر ظهیرالدّوله خودش به مثابه گورستان، موضوعیّت دارد زیرا:
  1- یادآوری مرگ است که امام علی (ع) می فرماید :
  نَفَسُ الْمَرْءِ خُطَاهُ إِلَی أَجَلِهِ. هر نَفَس کشیدن انسان گامی به سوی مرگ است.
  2- به گفته پروین ادب، این مکان ها نشان می دهند که حدیث نیک و بد ما نوشته خواهد شد و زمانه را سند و دفتری و دیوانی است.
  3- خفتگان این گورستان غالباً از شخصیت های عرفانی، ادبی، هنری، سیاسی، و... هستند که جزو سازندگان فرهنگ و تمدّن این مرز و بوم اند.
  4- تکریم و تجلیل از این شخصیت هاست.
  5- در همه جهان این مکان ها اهمیّت تاریخی و فرهنگی زیادی دارند و از اجزای هویّتی و تمدّنی شناخته می شوند چنانکه سالانه میلیون ها توریست از گورستان «پرلاشز» پاریس بازدید می کنند که بسیاری از شخصیت های مشهور فرانسوی و غیرفرانسوی در آن دفن شده اند.

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.