درآمدی تاریخی بر نظریه‌ی اجتماعی

 • امتیاز این کتاب در امتیاز کتاب درآمدی تاریخی بر نظریه‌ی اجتماعی در گودریدز : 4٫03
عنوان اصلی : Social Theory: A Historical Introduction
نوع کالا: عمومی
پدید‌آورنده: آلکس کالینیکوس
مترجم: اکبر معصوم‌بیگی
موضوع: جامعه‌شناسی
ناشر: آگه
بازه سنی: بزرگسالان
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: 1399
نوبت چاپ: 6
وزن: 692 گرم
تعداد صفحات: 621
قیمت: 115,000 تومان
شابک: 9789643291068
 • وضعیت: موجود
پیوند کوتاه:
 • درباره‌ی کتاب
 • مسئله اصلی آلکس کالینیکوس در کتاب ساختن تاریخ با بررسی دقیق صف آرایی این دو دیدگاه چگونگی وفق دادنِ تلقی راست‌كيش (ارتدكس) از عامل‌ها ــ كه اشخاص انسانی را اساساً آغازگران و پيش‌برندگانِ كنش می انگارد ــ با اين انگاره است كه ساختارهای اجتماعی (از قبيل روابط توليد سرمايه‌داری) دارای نيروهای علی هستند.

  از نگاه کالینیکوس عامل‌ها هنگام عمل كردن، نيروهای خود را به كار می گيرند. برخی از اين نيروها به‌شكل متعارف و معمول، كم‌ و بيش در هر پيكره‌ي سالم و بالغ انساني وجود دارند: در واقع «انسان بودن» را تا حدي مي‌توان به‌صورت داشتنِ اين قوا تعريف كرد . اما قواي ديگري هم به‌شكل ساختاری تعيين و تعريف مي‌شوند: به اين معنا كه به جايگاهي كه كنشگرِ مورد بحث در ساختارهاي غالب اجتماعي اشغال مي‌كند بستگي دارند.
  او براي ارجاع به اين نيروها اصطلاحي كه اريك اُلين رايت ابداع كرده است ــ يعني قابليت‌هاي ساختاري ــ را به كار مي‌برد و تصریح دارد که ساختارهاي اجتماعي توانايي‌های خاصی را به عامل‌ها می‌بخشند... اين پيوند ميان ساختارها و نيروها به‌ويژه در ماركسيسم بسيار مستحكم است: در اينجا مهم‌ترين و يگانه ساختارِ اجتماعي، روابط توليد است كه كوهن در كتاب نظريه تاريخ ماركس به‌شكلي قاطع آن را "روابطِ قدرتِ مؤثر حاكم بر افراد و نيروهاي مولد" توصيف مي‌كند.
  برتری اين موضع از منظر کالینیکوس در اين است كه بدون سقوط به ورطه‌ي هر نوع تقديرباوريِ ساختارگرايانه‌ي آلتوسري، كه افراد را «تصدیقگران» روابط توليد مي‌انگارد، نيروهاي علي را با ساختارها تطبيق مي‌دهد. بنابراين مي‌تواند با اين ادعاي ماركسيست‌هاي انتخاب عقلاني سازگار باشد كه تبيين‌هاي اجتماعي داراي برخی «ريز‌بنيادها» هستند ــ يعني نشان مي‌دهند كه چگونه موجوديت سازوكارهاي اجتماعي و گرايش‌هاي ساختاري منوط است به انگيزه‌ها و منافعي كه اين تبيين‌ها به كنشگران فردي نسبت مي‌دهند ــ در حالي كه طرحِ فروکاستِ مبتني بر فردگرايي روش‌شناختي ــ كه پایه‌ی چنین مدعايی است ــ را رد مي‌كند.

 • برچسب‌ها

نظرات کاربران

  تا‌کنون دیدگاهی برای این کالا ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید...

   کتاب‌های دیگر این پدید‌آورنده

   این کتاب‌ها هم برای شما جذاب خواهند بود


   با عضویت در خبرنامه کاواک از اخبار وبگاه و پیشنهادهای ویژه مطلع شوید.